Z ogromną radością informujemy, że zespół AGH Space Systems zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2024!

Tegoroczne zawody okazały się dla nas szczególne. Nasz zespół w każdym zadaniu wykazał się wysokim poziomem umiejętności oraz wiedzy technicznej, co przełożyło się na historyczny wynik. Z ogromną dumą i radością możemy oznajmić – wygraliśmy zawody University Rover Challenge 2024!

Ostatnia konkurencja, czyli Extreme Delivery Mission, okazała się być prawdziwą próbą umiejętności i wytrzymałości. Nasi operatorzy wykazali się wyjątkową precyzją oraz opanowaniem, nawigując Kalmanem po wymagającym terenie, symulującym powierzchnię Marsa. Jednak, dzięki wielogodzinnym treningom i zaawansowanym systemom wizji i nawigacji, byliśmy w stanie sprostać wysokim wymaganiom tej trudnej misji.

Po niej pozostało nam jedynie czekać z zapartym tchem na finalne wyniki, ogłoszone w nocy w niedzielę czasu polskiego. Te okazały się być dla nas bardziej, niż fantastyczne! Ze świetnym wynikiem 392.76 punktów zajęliśmy 1. miejsce w jednych z najbardziej prestiżowych zawodów z serii Rover Challenge. To szczególny i historyczny dla naszego zespołu wynik – jeszcze nigdy nie udało nam się zdobyć najwyższej nagrody na amerykańskiej ziemi.

Okazaliśmy się najlepsi spośród 37 zespołów z całego świata, zakwalifikowanych do finałów, wybranych ze wszystkich 102 zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji. O wysokim poziomie całych zawodów oraz niezwykłej walce świadczy końcowy wynik. Jedynie 0.96 punktu zadecydowało o ostatecznym kształcie podium – o tyle właśnie pokonaliśmy obrońców tytułu, zespół Team Mountaineers z West Virginia University (USA). Na świetny, historyczny wynik przełożył się bardzo dobry występ we wszystkich 4 konkurencjach. W szczególności cieszy nas niemal idealny wynik uzyskany w trakcie kwalifikacji do finałów zawodów, otrzymany za dokumentację techniczną projektu, oraz zdobycie najwyższej liczby punktów spośród zespołów w bardzo wymagającej konkurencji autonomicznej jazdy po trudnym, marsjańskim terenie.

Pragniemy wyrazić ogromne podziękowania wszystkim, którzy wspierali nas w trakcie przygotowań do zawodów oraz umożliwili uzyskanie tak wspaniałego wyniku. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za każdą pomoc. W szczególności chcielibyśmy podziękować naszej Alma Mater, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz wydziałom Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH za możliwość tworzenia tak niesamowitego zespołu młodych inżynierów i naukowców. Dziękujemy również naszym sponsorom Unit8, Honeywell, NiUW Glinik, Woodward., STMicroelectronics NV, AISLER, AM3D, Centrum Druku, Fiberlogy – filaments, MESco, AMD, SOLIDEXPERT, IDUB oraz Ministerstwu Edukacji i Nauki za dofinansowanie projektu ze środków z budżetu państwa w ramach programu “Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”, oraz wszystkim członkom naszej załogi, których wieloletnia praca zaowocowała tym historycznym wynikiem!

Autorką załączonych zdjęć jest p. Katarzyna Sadowy/KSAF.