W dniu 10 grudnia 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

W tym gronie znalazł się pracownik naszego Wydziału, Jerzy Baranowski.

Serdecznie gratulujemy Panu profesorowi i życzymy wielu dalszych sukcesów.

Jerzy Baranowski – prof. dr hab. inż., absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki (obecnie Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Z tym Wydziałem związany jest nieprzerwanie od 2006 roku, w którym uzyskał stopień magistra inżyniera i rozpoczął studia doktoranckie. W 2010 roku otrzymał stopień doktora (z wyróżnieniem) a w 2017 doktora habilitowanego.

Na Wydziale EAIiIB AGH w od 2019 roku kieruje laboratorium Informatyki w Sterowaniu i Zarządzaniu w ramach Katedry Automatyki i Robotyki oraz dodatkowo od 2024 międzywydziałowym laboratorium diagnostyki urządzeń i procesów przemysłowych (w organizacji). W latach 2013-2018 był pełnomocnikiem dziekana WEAIiIB ds. Jakości Kształcenia.

Zainteresowania naukowe obejmują diagnostykę procesów, modelowanie statystyczne, analizę danych, uczenie maszynowe oraz teorię sterowania. Uczestniczył w wielu konferencjach w kraju i za granicą. Jest autorem bądź współautorem 200 artykułów naukowych, referatów i monografii oraz autorem 1 monografii. Brał udział w kilkunastu projektach badawczych, przy czym w większości jako kierownik lub kierownik zespołu badawczego. Obecnie koordynuje w ramach AGH trzy projekty europejskie.

Jest promotorem w 3 ukończonych przewodach doktorskich i pełnił funkcje recenzenta w 4 przewodach doktorskich. Ponadto był recenzentem ponad 100 artykułów i referatów konferencyjnych oraz ponad 100 wniosków projektowych w ramach NCBR i NCN.

W trakcie swojej kariery otrzymywał nagrody i stypendia w tym Stypendium dla doktorantów „Moja Inspiracja – Małopolska Innowacja”, Stypendium na finansowanie doktoranckiego projektu badawczego „InnoGrant – program wspierania innowacyjnej działalności doktorantów”, nagrodę główną w konkursie „Młodzi Innowacyjni 2011” za najlepszą pracę doktorską, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz nagrody Rektora AGH za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.