Opis kierunku kształcenia:
Mikroelektronika jest dziedziną nauki zajmującą się wytwarzaniem i przetwarzaniem sygnałów elektrycznych o niewielkich amplitudach w miniaturowych urządzeniach elektronicznych. Układy mikroelektroniczne są aktualnie obecne w niemal każdym urządzeniu elektrycznym, począwszy od przedmiotów codziennego użytku aż po specjalistyczny sprzęt przemysłowy i medyczny. Celem studiów na kierunku Mikroelektronika i Technika w Medycynie jest wykształcenie inżyniera o wiedzy i umiejętnościach koniecznych do obsługi i projektowania urządzeń mikroelektronicznych. Cechą szczególną studiów na kierunku Mikroelektronika i Technika w Medycynie jest duży nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności poprzez udział w projektach i badaniach naukowych prowadzonych na Wydziale przy współpracy z wieloma ośrodkami zagranicznymi. Studenci mają kontakt z najnowocześniejszym sprzętem laboratoryjnym, zaawansowanym oprogramowaniem inżynierskim oraz bieżącymi mikroelektronicznymi technologiami submikronowymi.
Absolwent kierunku kształcenia ma wiedzę w zakresie:
Nauk technicznych, nauk o materiałach półprzewodnikowych, a także z zakresu budowy i projektowania urządzeń mikroelektronicznych (mikroprocesorów, układów programowalnych, specjalizowanych układów scalonych), projektowania i programowania systemów wbudowanych oraz systemów kontrolno-pomiarowych.
Absolwent kierunku kształcenia potrafi:
Zaprojektować i przetestować system złożony z gotowych elementów mikroelektronicznych, zaprojektować prosty analogowy/cyfrowy układ scalony (np. mikroprocesor) o zadanych parametrach, napisać program na układ rekonfigurowany, napisać oprogramowanie dla systemu wbudowanego, zaprojektować i zaprogramować system kontrolno-pomiarowy, posługiwać się zaawansowanym oprogramowaniem wspomagającym realizację wymienionych punktów.
Perspektywy zawodowe:
Oferta pracy absolwentów kierunku Mikroelektronika w Technice i Medycynie jest szeroka i obejmuje możliwość zatrudnienia jako: projektanci mikrosystemów i układów scalonych, projektanci/ programiści u producentów aparatury pomiarowej i medycznej, inżynierowie elektronicy u producentów elektroniki samochodowej, programiści systemów wbudowanych, pracownicy w ośrodkach badawczo-rozwojowych, projektanci systemów kontrolno-pomiarowych.
Studia II stopnia na tym kierunku są prowadzone w ramach jednej specjalności.
Absolwenci tego kierunku mają praktyczne umiejętności inżynierskie konieczne w pracy zawodowej, pozwalające na rozwiązywanie współczesnych problemów technologicznych związanych z dziedziną mikroelektroniki i najnowszymi technologiami półprzewodnikowymi. Absolwenci otrzymają wykształcenie i umiejętności praktyczne pozwalające na efektywne wykorzystanie najnowszych technik i technologii w zakresie użytkowania i projektowania systemów mikroelektronicznych. Wykształcenie uzyskane na tym kierunku umożliwia absolwentom także tworzenie własnych firm rozwijających unikatowe technologie oparte na mikroelektronice.