Wrzesień dla zespołu AGH Space Systems oznacza zazwyczaj jedno – udział w największych w Europie zawodach robotycznych, European Rover Challenge, odbywających się w Polsce. To podczas nich rywalizujemy z 27 zespołami z takich krajów jak Szwajcaria, Niemcy, Włochy i wiele innych, zdobywając czołowe miejsca. Tym razem jednak to święto europejskiego i polskiego sektora kosmicznego będzie dla nas i naszej Uczelni szczególne. Po raz pierwszy ERC odbędzie się w Krakowie, na terenie kampusu AGH!
Przez najbliższe 3 dni, zaczynając od piątku, na naszego stale rozwijanego i udoskonalanego łazika planetarnego Kalmana czeka szereg wyzwań. Misje, symulujące realne zadania robotów tego rodzaju w kosmosie, odbędą się na specjalnie zaprojektowanym Mars Yard, terenie odwzorowującym powierzchnię Marsa. Tym razem pięć dobrze znanych nam zadań zostało podzielonych na mniejsze, odbywające się niezależnie od siebie.
W piątek (6.09) czekają nas aż 4 wyzwania.
8:00 – 8:30 Science Exploration & Construction, to pierwsza część Science Task, którego celem jest odtworzenie typowych działań naukowych wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. W tej części podejmiemy się wykonania wcześniej stworzonego planu badania naukowego obszaru oraz zebrania cennych danych naukowych. Dodatkowo, należy zbudować przy pomocy ramienia robotycznego kamienną ścianę.
10:00 – 11:00 Presentation Task, podczas którego zaprezentujemy sędziom szczegóły naszej konstrukcji, metodykę pracy oraz zarządzania projektem i zespołem. Będzie to również wspaniała okazja do podzielenia się wnioskami z tegorocznych prac.
12:00 – 12:30 Droning Sub-Task, część Navigation Task, którego zadaniem jest autonomiczne badanie i przemieszczanie się po obszarze za pomocą drona oraz łazika. W tej części misji nasz zespół przetestuje autonomicznie latającego drona, którego celem będzie wykonanie zdjęć, awaryjne lądowanie oraz ponowny start.
16:00 – 16:30 Traverse Sub-Task, w kolejnej części Navigation Task, nadejdzie kolej na pracę Kalmana, którego zadaniem będzie autonomiczne dotarcie do 5 wyznaczonych przez sędziów punktów w określonej kolejności.
W sobotę (7.09) ponownie zaczniemy od części Science Task.
9:00 – 9:30 Surface Sampling Sub-Task oraz Deep Sampling Sub-Task. Tutaj naszym zadaniem będzie pobranie próbek skał, gleby oraz wykonanie odwiertu.
14:30 – 15:00 Maintenance Task. Jak co roku to zadanie zbada działanie ramienia robotycznego Kalmana oraz umiejętności naszych operatorów. Wszystko podczas wykonywania niezwykle precyzyjnych operacji na specjalnie zaprojektowanym panelu.
Niedziela (8.09) będzie równie ekscytującym dniem.
12:00 – 12:30 Probing Task. Misja będzie polegać na zlokalizowaniu, dotarciu do i zebraniu 3 probówek w możliwie najkrótszym czasie oraz powrocie na miejsce startu. Całość utrudni wykonywanie zadania przez kilka zespołów jednocześnie.
Po tym zadaniu zostanie nam jedynie oczekiwanie w napięciu na poznanie końcowych wyników całych zmagań.
Najbliższe dni będą dla naszego zespołu pełne pracy, wyzwań oraz emocji. Jednak dzięki ogromowi pracy, wysiłku oraz czasu włożonego w rozwój i przygotowanie naszego łazika planetarnego do tegorocznych zawodów jednego jesteśmy pewni. Damy z siebie wszystko!
Dlatego równie mocno zachęcamy do śledzenia naszych postępów w mediach społecznościowych:
facebook.com/aghspace
instagram.com/aghspacesystems
https://www.linkedin.com/company/agh-space-systems
https://twitter.com/AGHSpaceSystems
lub dołączenia do nas na żywo na kampusie AGH.