DZIEKAN i RADA WYDZIAŁU ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI, INFORMATYKI i INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ im. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE |
|
---|---|
zapraszają na publiczną dyskusję nad rozprawą doktorską mgr. inż. Szymona Bobka |
|
METHODS FOR MODELING SELF-ADAPTIVE MOBILE CONTEXT-AWARE SYSTEMS | |
Termin: | 14 lipca 2016 roku o godz. 13:30 |
Miejsce: | pawilon B-1, sala 4 Al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
PROMOTOR: | dr hab. inż. Grzegorz J. Nalepa, prof. AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza |
RECENZENCI: | dr hab. inż. Jerzy Stefanowski, prof. PP – Politechnika Poznańska |
dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. AMG – Akademia Morska w Gdyni | |
Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można się zapoznać w Czytelni Biblioteki Głównej AGH, al. Mickiewicza 30 |
Methods for modeling self-adaptive mobile context-aware sytems
Metody modelowania adaptowalnych systemów mobilnych świadomych kontekstu
mgr inż. Szymon Bobek
Promotor: dr hab. inż. Grzegorz J. Nalepa, prof. AGH
Dyscyplina: Informatyka
Przedstawiona rozprawa doktorska dotyczy metod modelowania adaptowalnych systemów mobilnych świadomych kontekstu. Środowiska w których działają tego typu systemy charakteryzują się wysoką dynamiką zachodzących w nich procesów i w efekcie podlegają nieustannym zmianom, zarówno w wymiarze krótkoterminowym jak i długoterminowym. Jest to spowodowane fizyczną mobilnością użytkownika, zmianą jego nawyków i potrzeb, a także dynamiką samego otoczenia. W związku z tym, zapewnienie metod wspierających adaptowalność stanowi kluczowy element budowania inteligentnych systemów mobilnych.
Głównym problemem badawczym niniejszej pracy jest zaproponowanie metod modelowania i mediacji wiedzy w mobilnych systemach świadomych kontekstu. Metody te powinny wspierać użytkownika w dostosowywaniu działania systemu do jego potrzeb i preferencji, poprzez uwzględnienie dynamiki i niepewności danych kontekstowych. W celu realizacji założeń wyznaczonych przez problem badawczy, autor rozprawy prezentuje w niej następujące osiągnięcia stanowiące oryginalny wkład w dziedzinę. W pierwszej kolejności przeprowadzono analizę wymagań dla procesów projektowania, budowania i uruchamiania mobilnych systemów świadomych kontekstu, która posłużyła za punkt wyjścia do dalszych prac. Bazując na wnioskach z analizy wymagań, zaproponowano dwa mechanizmy modelowania i przetwarzania regułowej wiedzy niepewnej, oparte odpowiednio o algebrę współczynników niepewności i interpretację probabilistyczną modeli regułowych. W dalszej kolejności opracowano trzy metody wspierające adaptowalność systemów świadomych kontekstu oparte odpowiednio na metodach uczenia maszynowego, operatorach czasowych, oraz mediacji wiedzy. Trzecia metoda obejmuje dwa podejścia do mediacji kontekstu, oparte o bezpośredni i pośredni udział użytkownika w procesie wnioskowania.
W celu ewaluacji zaproponowanych metod został stworzony zestaw narzędzi do budowania mobilnych systemów świadomych kontekstu. Wyniki teoretyczne jak i praktyczne pracy zostały poddane ewaluacji względem sformułowanych na samym początku rozprawy wymagań. W ewaluacji uwzględniono studium wykonalności, a także testy wydajności i poprawności działania systemów zbudowanych w oparciu o metody i narzędzia zaproponowane w niniejszej pracy.
Modelowanie, przetwarzanie i odpowiednie wykorzystanie informacji kontekstowych stanowią istotne wątki badawcze informatyki w obszarze sztucznej inteligencji. Według powszechnie stosowanej definicji kontekst to ogół informacji, których można użyć do scharakteryzowania sytuacji, w jakiej znajduje się rozważany obiekt. Wykorzystanie kontekstu pozwala na odpowiednie dopasowanie działania systemu. W ciągu ostatniej dekady, w związku z gwałtownym rozwojem nowych technologii informatycznych, w tym wydajnych obliczeniowo platform mobilnych, mamy do czynienia z istotnym wzrostem zainteresowania tworzeniem systemów kontekstowych.
Pomimo szeregu propozycji dotyczących modelowania, przetwarzania i zarządzania kontekstem, istniejące rozwiązania wydają się fragmentaryczne i niezadowalające. Wady istniejących rozwiązań przejawiają się przede wszystkim w obszarach związanych z modelowaniem i przetwarzaniem wiedzy niepewnej w dynamicznych środowiskach mobilnych. Dotychczasowe rozwiązania bazują głównie na modelach subsymbolicznych, które nie są zrozumiałe dla użytkownika, obniżając tym samym zrozumiałość (ang. intelligibility) systemu i w konsekwencji jego użyteczność (ang. usability) oraz możliwość bezpośredniego dostosowywania działania systemu do potrzeb i oczekiwań użytkownika przez niego samego. Co więcej modele te są statyczne i w konsekwencji niewystarczająco elastyczne. Ogranicza to znacznie automatyczną adaptację systemu do zmieniającego się dynamicznie środowiska mobilnego, oraz przyzwyczajeń i nawyków użytkownika. Brak jest również propozycji traktujących podejście do modelowania mobilnych systemów świadomych kontekstu w sposób całościowy i oferujących lekką i wydajną architekturę i narzędzia wspierające projektanta w każdej fazie tworzenia i testowania systemu.
W ramach pracy zaproponowano architekturę, zestaw narzędzi do modelowania i uruchamiania systemów świadomych kontekstu, a także metody do zarządzania i przetwarzania wiedzy niepewnej oraz trzy komplementarne mechanizmy adaptacji systemów świadomych kontekstu. W szczególności do najistotniejszych osiągnięć pracy należą:
Osiągnięcia opisane w referowanej pracy poprawiają proces projektowania mobilnych systemów świadomych kontekstu i ich użyteczność (ang. usability) poprzez zagwarantowanie wysokiej wydajności, adaptowalności, zrozumiałości (ang. intelligibility) i prywatności.
- Dr hab. inż. Jerzy Stefanowski, prof. PP reecenzja_1.pdf
- Dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. AMG recenzja_2.pdf