DZIEKAN i RADA WYDZIAŁU ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI, INFORMATYKI i INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ im. ST. STASZICA W KRAKOWIE | |
---|---|
zapraszają na publiczną dyskusję nad rozprawą doktorską mgr inż. Aleksandra Skały |
|
FALOWNIK ZVS-1S W ZASTOSOWANIU DO NAGRZEWANIA INDUKCYJNEGO | |
Termin: | 5 czerwca 2014 roku o godz. 10:00 |
Miejsce: | pawilon B-1, sala 4 Al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
PROMOTOR: | Prof. dr hab. inż. Stanisław Piróg - Akademia Górniczo-Hutnicza |
RECENZENCI: | Prof. dr hab. inż. Andrzej Sikorski – Politechnika Białostocka |
Dr hab. inż. Robert Stala, - Akademia Górniczo-Hutnicza | |
Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można się zapoznać w Czytelni Biblioteki Głównej AGH, al. Mickiewicza 30 |
FALOWNIK ZVS-1S W ZASTOSOWANIU DO NAGRZEWANIA INDUKCYJNEGO
mgr inż. Aleksander Skała
Promotor: Prof. dr hab. inż. Stanisław Piróg
Dyscyplina: Elektrotechnika
Ideą przewodnią pracy jest przegląd topologii jednołącznikowych układów energoelektronicznych wysokich częstotliwości w celu pozyskania wiedzy i doświadczenia na temat możliwości konstruowania wysokosprawnych, możliwie niezawodnych i kompaktowych urządzeń do wykorzystania w różnych aplikacjach, takich jak: nagrzewanie indukcyjne, ale także diatermii chirurgicznej, magnetoterapii, itp. Jako cel postawiono zbadanie możliwości i wymagań topologii ZVS-1S falownika napięcia klasy E, jego analizę matematyczną służącą wyznaczeniu parametrów i wypracowaniu algorytmu pozwalającego na sterowanie układem w możliwie dużym zakresie mocy i częstotliwości, uwzględniając skalę i dynamikę zmian parametrów obciążenia oraz symulacja i eksperymentalne sprawdzenie wyników tej analizy.
Nagrzewnica indukcyjna została zaprojektowana i wykonana z przeznaczeniem do nagrzewania niewielkich elementów i detali metalowych.
W pracy zamieszczone zostały wyniki symulacji układu falownika klasy E ZVS-1S ze znamionowym obciążeniem, obciążeniami mniejszymi i większymi w stosunku do znamionowego oraz przedstawiające działanie falownika z układem rozruchowym. Zaprezentowano również uzyskane drogą symulacyjną zależności: wpływu zmian impedancji obciążenia, okresu sterowania i współczynnika wypełnienia D – określającego czas przewodzenia tranzystora w okresie sterowania – na: pracę układu, wymagane parametry sterowania, moc wyjściową oraz sprawność, w celu przeanalizowania i wyboru najlepszej możliwej konfiguracji układu oraz dobrania punktu pracy łącznika dla uzyskania możliwie najwyższej sprawności i niezawodności urządzenia.
Przeprowadzona w pracy dokładna analiza matematyczna, funkcjonalna i behawioralna układu falownika pozwoliła na wypracowanie czterech możliwych do realizacji koncepcji sterowania układem. W pracy zawarto opis tych koncepcji, wyniki badań symulacyjnych, schematy blokowe układów sterowania oraz sposoby i sekwencje pomiaru sygnałów służących do synchronizacji i sterowania układem. Jeden, wybrany algorytm uznany za optymalny, skutecznie zaimplementowano do zaprojektowanego i wykonanego stanowiska badawczego. Zarejestrowano również przebiegi sygnałów układu sterowania w stanach dynamicznych podczas pracy falownika.
Praca zawiera również projekt modelu laboratoryjnego falownika, w tym: układu siłowego, układu zasilania i układu sterowania falownikiem.
W końcowej części pracy, został zamieszczony opis wykonanego przemiennika częstotliwości jako całości oraz wyniki badań laboratoryjnych i przeprowadzonych pomiarów. Osiągając wysoką – w stosunku do zakładanej – funcjonalność układu falownika zarejestrowano przebiegi dla różnych nagrzewanych wsadów i dla różnych pojemności C obwodu oscylacyjnego. Wyznaczono współczynniki tłumienia dla każdego badanego przypadku i zweryfikowano parametry elektryczne układu wzbudnik – wsad, które wcześniej obliczono na podstawie wymiarów geometrycznych, danych materiałowych i zakładanej częstotliwości pracy układu.
Zarejestrowano przebiegi strat mocy na tranzystorach, co po zdefinowaniu torów konwersji energii w falowniku pozwoliło na oszacowanie sprawności układu: elektrycznej, termicznej i elektrotermicznej.
Sformułowano wnioski będące zbiorem doświadczeń dotyczących, tak pracy samego układu, jak i pracy z układami wysokoczęstotliwościowymi, co uwzględnia specyfikę zagadnienia oraz kwestie dotyczące sterowania takimi układami, generacji zakłóceń oraz sposobów pomiarowych sygnałów służących jako sprzężenia zwrotne dla układów regulacji i sterowania urządzeniem.
Praca w obecnym kształcie stanowi kompletny opis zastosowanych w odpowiedniej sekwencji środków, służących do realizacji procesu konstruowania wysokoczęstotliwościowego źródła zasilania dla realizacji zadanego procesu nagrzewania indukcyjnego. Metody zastosowane w pracy, pozwalają także na oszacowanie sprawności wykonanego urządzenia i ocenę jakości konstrukcji: zarówno obwodu siłowego jak i układu sterowania oraz przyjętej koncepcji sterowania układem.
Pełna wersja autoreferatu as_autoreferat.pdf
Prof. dr hab. Andrzej Sikorski – Politechnika Białostockarecenzja_a_sikorski.pdf
Dr hab. inż. Robert Stala – AGH Kraków:recenzja_r_stala.pdf
Lista publikacji afiliowanych przez AGH:
Pozostałe publikacje i opracowania:
https://edms.cern.ch/file/1190164/1/CERN_SPL_Electropolishing_documentation_-_manual_for_the_operator.pdf https://edms.cern.ch/file/1190164/1/CERN_SPL_Electropolishing_documentation_-_software_description.pdf
https://edms.cern.ch/file/1339144/1/CERN_HIE_Isolde_rinsing_machine_ver.2.0.pdf