Opis kierunku kształcenia:
Kierunek Metrologia i Inżynieria Pomiarów jest nowym kierunkiem studiów, prowadzonym wspólnie przez Akademię Górniczo-Hutnicza, Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Główny Urząd Miar. Zajęcia dydaktyczne będą prowadzone przez specjalistów z wymienionych instytucji, w laboratoriach posiadanych przez te podmioty. Absolwenci otrzymają dyplom wszystkich trzech uczelni.
Kierunek odpowiada potrzebom budowanego w Polsce Narodowego Instytutu Metrologii (NMI), dynamicznie zmieniającym się potrzebom gospodarki, w tym związanych z rozwojem wysokich technologii wytwarzania, rozwojem technologicznego wyposażenia będącego w dyspozycji Sił Zbrojnych RP, przemysłu zbrojeniowego, rozwojem rynku pracy. Jego profil jest zgodny z oczekiwaniami otoczenia społecznego odnośnie włączenia się Polski w międzynarodowy podział pracy, w tym podział w zakresie kompetencji metrologicznych, rozwoju niskoemisyjnych technologii wytwarzania, zielonej transformacji, elektromobilności, rozproszonej energetyki i ochrony środowiska. Jest to kierunek studiów z nowoczesnym i innowacyjnym programem kształcenia, łączący różnorodne zagadnienia z obszaru szeroko rozumianej metrologii, zarówno teoretyczne jak i praktyczne.
Celem studiów na kierunku Metrologia i Inżynieria Pomiarów jest wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności z zakresu metod, technik i technologii pomiarów różnych wielkości fizycznych, w tym pomiarów najwyższej dokładności, wzorców pomiarowych, realizacji zadań krajowej służby miar i jej współpracy z organizacjami międzynarodowymi, prowadzenia badań i rozwijania różnych działów metrologii, metrologicznego zabezpieczenia procesów wytwórczych w ramach Przemysłu 4.0. Zdobyta podczas studiów wiedza pozwoli na kompleksowe rozwiązywanie skomplikowanych problemów inżynierskich z obszaru metrologii. Praktyczne podejście do zdobywania wiedzy podczas studiów przygotuje absolwentów do skutecznej i efektywnej działalności zawodowej.
Absolwenci kierunku Metrologia i Inżynieria Pomiarów są przygotowani do działalności zawodowej we wszelkiego rodzaju firmach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach sektora państwowego i prywatnego, w tym:
– w krajowej służbie miar (laboratoria Głównego Urzędu miar oraz Okręgowych Urzędów Miar);
– w Narodowym Instytucie Metrologicznym;
– w zakładach przemysłowych wykorzystujących zaawansowane technologie wytwarzania;
– w jednostkach badawczych prowadzących badania na wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, w tym w wyższych uczelniach technicznych;
– w laboratoriach Centralnego Ośrodka Metrologii Wojskowej;
– w jednostkach eksploatujących rozproszone systemy elektroenergetyczne;
– w jednostkach administracji państwowej, samorządowej, gospodarczej i oświatowej zajmujących się problemami ochrony i monitoringu środowiska;
– w jednostkach służby zdrowia oraz podmiotach wytwórczych produkujących sprzęt diagnostyczny;
– w jednostkach przemysłu spożywczego;
– w firmach konsultingowych i szkoleniowych, w tym we własnych firmach świadczących usługi z zakresu metrologii.
Absolwenci tego kierunku, ze względu na posiadaną wiedzę, mogą podjąć pracę także w zagranicznych instytutach metrologicznych, firmach i jednostkach badawczych oraz są przygotowani do kontynuowania kształcenia na III stopniu studiów (Szkoły Doktorskie).