Szanowni Państwo,

uprzejmie prosimy o przekazanie zainteresowanym studentom zaproszenia na Międzynarodowy Konkurs Studenckich Drużyn Matematycznych (ISTCiM), który organizowany jest przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Konkurs odbywa się co roku w ciągu trzech dni w pierwszej połowie listopada. W tym roku konkurs odbędzie się w dniach od 8 do 10 listopada.

Celem Konkursu jest utrzymywanie żywego zainteresowania matematyką, wsparcie uzdolnionych matematycznie studentów, rozwój przyjaznych relacji między studentami i nauczycielami szkół wyższych oraz rozwój umiejętności interpersonalnych w rozwiązywaniu problemów matematycznych. Konkurs jest adresowany do każdego studenta na dowolnym etapie studiów (studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie do trzeciego roku), zainteresowanego matematyką.

Konkurs składa się z dwóch części: indywidualnej i drużynowej. Drużyny mogą liczyć maksymalnie pięciu zawodników, którzy nie muszą być z tej samej uczelni lub kraju. Każda drużyna powinna wyznaczyć jednego ze swoich członków na kapitana i towarzyszyć jej powinien Opiekun Drużyny.
Pierwszego dnia odbywa się część indywidualna, drugiego dnia rozgrywana jest część drużynowa konkursu, a ostatniego dnia odbywa się ceremonia ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród. Podczas każdego dnia zawodów uczestnicy (lub drużyny) otrzymują do rozwiązania w czasie 4 godzin 5 zadań (część indywidualna) lub 10 zadań (część drużynowa) z następujących dziedzin: algebra i kombinatoryka, analiza matematyczna (z topologią i teorią zbiorów), równania funkcyjne (w tym równania różniczkowe), geometria i algebra liniowa, teoria miary i rachunek prawdopodobieństwa.

Oficjalnym językiem Konkursu jest język angielski. Udział w Konkursie w Katowicach jest bezpłatny. Drużyny i uczestników należy zgłaszać przez formularz zapisów dostępny na stronie WWW konkursu (istcim.math.us.edu.pl). Zapisy będą otwarte od 15 września do 31 października br.

Dalsze zasady są do wglądu w Regulaminie Konkursu dostępnego na stronie istcim.math.us.edu.pl.

(w imieniu organizatorów ISTCiM 2024),

dr Marcin Zygmunt