TEMATYKA: Pojazdy autonomiczne i nowoczesne czujniki wizyjne.
— Pokazy —
Miejsce: Pawilon C3, sala 101
Godziny: Pokazy realizowane w sposób ciągły od 18:00 do 23:00.
Opis: Pojazdy autonomiczne (zarówno te jeżdżące, jak i te latające) to obecnie niezwykle aktywnie rozwijany obszar zaawansowanej robotyki. Jest to możliwe inż. dzięki postępowi w dziedzinie algorytmów sztucznej inteligencji oraz poprzez wykorzystanie coraz lepszych sensorów, w tym czujników wizyjnych. W ramach pokazów opowiemy o pracach w tej tematyce realizowanych przez Laboratorium Systemów Wizyjnych. Chętnie podyskutujemy o tym, na jakim etapie obecnie jesteśmy i ile nam jeszcze brakuje do świata rodem z filmów science-fiction.
— Wykłady —
Miejsce: Pawilon C2, sala 429
- Bezzałogowe statki powietrzne – od balonów do eksploracji Marsa.
Godziny: 18:00 oraz 20:00
Czas trwania: 45 min
Opis: Bezzałogowe statki powietrzne (popularnie zwane dronami) to dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach technologia. Często słyszymy o użyciu tego typu jednostek w akcjach ratowniczych, w poszukiwaniach osób zaginionych, do dostawy ładunków, czy też w zastosowaniach wojskowych. W trakcie wykładu przedstawimy historię rozwoju dronów – zarówno wojskowych, jak i cywilnych, a także ich współczesne zastosowania oraz dalsze kierunki rozwoju.
- Kamery zdarzeniowe – nowy sposób mechanicznego widzenia świata.
Godziny: 19:00 oraz 21:00
Czas trwania: 45 min
Opis: Kamery zdarzeniowe (dynamiczne czujniki wizyjne, czujniki neuromorficzne) to zyskujący popularność nowy rodzaj czujników wizyjnych. W odróżnieniu od “tradycyjnych” kamer, charakteryzują się one możliwością rejestracji z wysoką częstotliwością i w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Są zatem atrakcyjnym rozwiązaniem dla pojazdów autonomicznych (samochodów/dronów). W trakcie wykładu przedstawimy podstawowe informacje o tego typu kamerach oraz przykładowe zastosowania.
TEMATYKA: Laboratorium Robotyki „Stacjonarnej”
Miejsce i opis: bud. C-3, sala 1 parter
Godziny: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00
Programowanie i prototypowanie sterowników dla robotów przemysłowych, pokaz działania robotów.
W ramach pokazu zostanie przedstawione Laboratorium Robotyki Przemysłowej. W skrócie zostanie omówiony sposób pracy studentów w Laboratorium. W trakcie pokazu zostaną zaprezentowane sposoby programowania robotów przemysłowych z wykorzystaniem ich własnych sterowników jak również prototypowanie sterowników dla robotów przemysłowych „od zera” z wykorzystaniem środowiska Matlab/Simulink oraz pakietu dSpace. Zostaną zaprezentowane efekty działania stworzonych programów/projektów na rzeczywistym sprzęcie.
TEMATYKA: Laboratorium Systemów Mechatronicznych
Miejsce: bud. B-1, sala 317
Godziny: 18.00-23.00
LICZBA UCZESTNIKÓW: GRUPY 15 OSOBOWE CO 30 MIN
Systemy mechatroniczne to połączenie elementów mechanicznych, elektronicznych oraz algorytmicznych. Przykładami taki systemów są np. układ magnetycznej lewitacji, model helikoptera, kaskada zbiorników czy też wahadło z kołem reakcyjnym. Z wykorzystaniem takich systemów można w atrakcyjny i efektywny sposób uczyć zagadnień związanych z projektowaniem i budową sterowania oraz ich weryfikacją i diagnostyką.
TEMATYKA: Laboratorium Sztucznej Inteligencji i Pojazdów Autonomicznych Aptiv AGH
Miejsce: bud D-2, sala 0.05 parter
Godziny: 18.00-23.00
Opis:
Technologie robotów autonomicznych
Podczas pokazów zostaną zaprezentowane systemy wykorzystywane w robotach autonomicznych.
TEMATYKA: Wyładowania elektryczne – elektryzujące obrazy i dźwięki w Laboratorium Wysokich Napięć
Miejsce: bud. HB1B2 sala H113 (Laboratorium Wysokich Napięć)
Opis: Pokazy wyładowań elektrycznych w Laboratorium Wysokich Napięć będą prezentować różne formy wyładowań elektrycznych w powietrzu: wyładowania iskrowe, powierzchniowe/ślizgowe i łukowe, powstające pod wpływem silnego pola elektrycznego. Na zakończenie pokazów ich uczestnicy będą mogli zobaczyć i posłuchać efektów działania transformatora Tesli, wytwarzającego iskry o długościach dochodzących do kilku metrów. Ze względu na konstrukcję układu sterowania tego transformatora generowane przez niego wyładowania mogą wytwarzać dźwięki, których sekwencje odtwarzają zaprogramowane wcześniej melodie.
Liczba grup / osób w grupie: 6 / 40
Godziny pokazów: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00
Uwaga: Ze względu na powierzchnię Laboratorium oraz wymogi BHP liczba osób uczestniczących w pokazach jest ograniczona. Z tego powodu konieczny jest zapis chętnych na wybraną godzinę pokazów. W pokazach będą mogły uczestniczyć jedynie osoby zapisane! Nie jest możliwe zwiększenie liczności grup.
Zapisu będzie można dokonać za pomocą formularza elektronicznej rejestracji uczestnictwa (proszę nie udostępniać przed 21.09.2023): https://home.agh.edu.pl/~bonkm/MNN23/
TEMATYKA: Komputerowo wspomagana nawigacja w bronchoskopii
Miejsce: bud. C-3, sala 215
Godziny: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.
Opis: Laboratorium Systemów Wbudowanych i Internetu Rzeczy, będące częścią Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.
TEMATYKA: Laboratorium Automatyki Budynkowej AutBudNet AGH (Gdzie jest inteligencja w … inteligentnym domu?)
Miejsce: bud. C-1, sala 509, V piętro
Grupy/Godziny: grupy do 20 osób; godziny pokazów: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.
Opis: Prezentacja modułów zdalnego i głosowego sterowania oświetleniem i odbiornikami w domu-Alexa, mikrokontrolery w układach automatyki domowej i budynkowej, Arduino-mogę programować i sterować, pokaz wybranych funkcji systemów BMS.
TEMATYKA: Lewitacja magnetyczna z wykorzystaniem nadprzewodnika wysokotemperaturowego
Miejsce: paw. B1 sala 121 (sala jednorazowo pomieści 120 uczestników)
Godziny: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00.
Opis: Wykład rozpocznie się od pokazania rysów historycznych kriogeniki i wkładu w tę dziedzinę krakowskich naukowców: Olszewskiego i Wróblewskiego (profesorów UJ). Jako przygotowanie do zasadniczej treści wykładu, zostaną zaprezentowane rekwizyty obrazujące działanie elektryczności. Wykładowca wprowadzi następnie pojęcie nadprzewodnictwa i niskich temperatur a także cieczy kriogenicznych (ciekły azot). Wyjaśnione zostanie w przystępny sposób fizyczne zjawisko doskonałego diamagnetyzmu, które jest podstawą lewitacji magnetycznej. Na rysunkach i na filmie pokazane zostaną rozkłady linii sił pola magnetycznego wokół magnesów umożliwiające lewitację. Pokazane zostaną także ilustracje rzeczywistych pociągów MAGLEV (wykorzystujących lewitację magnetyczną). Kulminacją wykładu będzie pokaz lewitacji magnetycznej dysku nadprzewodnika wysokotemperaturowego, schłodzonego ciekłym azotem. Zademonstrowana będzie także lokomotywa (zabawka) wyposażona w nadprzewodnik, która swobodnie lewituje nad torem magnetycznym. Rezultatem dydaktycznym wygłoszonego wykładu a przede wszystkim demonstracji eksperymentalnej będzie zapoznanie słuchaczy Nocy Naukowców z bardzo spektakularnym zjawiskiem jakim bez wątpienia w fizyce jest zjawisko nadprzewodnictwa. Wszystkie te zjawiska słuchacze będą mogli zaobserwować osobiście, co zdaniem prowadzącego w bardzo dobry sposób uatrakcyjni wykład i podniesie jego walory dydaktyczne.